برای دکتر حسن سبحانی

در میان اخبار شادمانی آور نتایج انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی که در اسفند ماه گذشته برگزار شد و نوید یک مجلس اصولگرای دیگر را داد ، خبری تلخ هم وجود داشت که شاید در هیاهوی شکست اصلاح طلبان و پیروزی اصولگرایان گم شد و یا شاید هم برای خیلی ها اهمیتی نداشت تا بدان بپردازند یا آن را تحلیل کنند.

            4-1.jpg
           
این خبر ، رای نیاوردن نماینده فعلی مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی یعنی دکتر «حسن سبحانی » بود که پس از سه دوره چهار ساله حضور در پارلمان ، مظلومانه و بی هیچ هیاهو و جنجالی ، کرسی خود را به حجت الاسلام و المسلمین « حسن ملک محمدی » نماینده وقت  ستاد مبارزه با مواد مخدر در زمان مرحوم آیت الله خلخالی سپرد و به این ترتیب در خرداد ماه سال جاری و تشکیل مجلس جدید ، با سیستم قانونگذاری جمهوری اسلامی خداحافظی می کند.
من نماینده جدید مردم دامغان را نمی شناسم و بدون آنکه درباره شخص نماینده منتخب جدید مردم دامغان اظهار نظر کنم ، یاد آور می شوم که  یکی از انحرافات بزرگ در تبلیغات انتخاباتی ، دادن وعده هایی است که اصولا جزو وظایف نماینده مجلس نیست . وظیفه نماینده مجلس فعالیت در قوه قانونگذاری کشور و تلاش در جهت بررسی هر چه دقیقتر طرحها و لوایح در دستور و یا در آستانه دستور و کارشناسی کردن بندها و تبصره های آن به گونه ای است که منافع کلی مردم کشور - آن هم  نه یک منطقه خاص - لحاظ شود . ساختن و راه اندازی کارخانه ها و سدها و کارگاههای تولیدی و کاهش بیکاری و افزایش گردشگری و ...  و وعده هایی چون :« در اتاق همه وزرا به روی من باز است » یا  ان شاء الله در این منطقه  کارخانه های جدید راه اندازی خواهم  کرد و ... نه جزو وظایف و تعهدات یک نماینده مجلس قانونگذاری بلکه جزو وظایف سازمانها و دستگاههای اجرایی و ادارات کل و سازمانهای وابسته به وزارتخانه هاست . بسیاری از وعده های تبلیغاتی ذاتا جزو وظایف استانداران و فرمانداران و بخشداران و شهرداران کشور است نه نماینده مجلس . خلط کردن وظایف قوه مقننه با قوه اجراییه از غش در معامله هایی است که یک نامزد انتخاباتی می تواند انجام دهد و بر موج احساسات مردمی که تشنه آبادانی و کار و بهبود معیشت و وضعیت تحصیلی و علمی و ... هستند سوار شود و رای آنها را به خود اختصاص دهد.
در بعضی از موارد وضع از این هم بدتر است . بر اساس خبرهای فراوانی که در ایام انتخابات به دست ما رسید در بعضی از شهرها ، نامزد انتخاباتی کارها و فعالیتهای دولت و نتایج اقدامات انجام گرفته بر اساس تصمیمات سفرهای استانی رئیس جمهور و هیئت دولت را به نام خود در شهرهای کوچک و روستاها جا زده و بدین وسیله توانسته در دل مردم مناطقی جا کند ! و اگر کسی یا کسانی به این شیوه او انتقاد کرده اند یا او را در این مورد رسوا کرده اند از آنها شکایت کرده است که بر خلاف قانون انتخابات ، مرا تخریب کرده اند !! و بدین وسیله علاوه بر دروغهای بزرگ ذکر شده ، طلبکار دولت خدمتگزار هم شده اند.
من اما به عنوان یک روزنامه نگار ، خیلی از اینکه در فلان منطقه فلان کس به جای بهمان کس به مجلس راه یافته است نگران نشده ام چرا که گاه ، هر دو نفر به تبلیغات اینچنینی به شیوه ذکر شده مبادرت کرده اند ، هر دو درهای چلوکبابی ها را به روی مردم باز کرده اند ، هر دو کیسه های برنج توزیع کرده اند و ... بنابر این هر دو کمترین توجه را به وظیفه ذاتی یک نماینده داشته اند . اما وضع درباره دکتر سبحانی کاملا فرق می کند . به استناد صورتجلسه های مجلس شورای اسلامی و مصاحبه ها و مقاله های این مرد در مطبوعات ، بیشترین تلاش نماینده مردم دامغان در مجلس ، معطوف یافتن کارشناسی ترین راهها برای تدوین طرحها و اصلاح لوایح مورد بررسی در صحن علنی یا کمیسیونهای تخصصی پارلمان بوده است . دفاعیه ها و حتی مخالفتهای دکتر سبحانی با بندها و تبصره هایی که به دولت بر می گشته است آنچنان دقیق و حسابشده بوده که بسیاری از مدافعان سینه چاک دولت را هم به کرنش واداشته است .
از بسیاری از کسانی که در این دوره به آقای سبحانی رای نداده بودند دلیل خواستم و آنها به یک تبلیغ عمومی در سطح شهر و روستاها اشاره می کردند و آن اینکه : آقای سبحانی در این سه دوره برای دامغان هیچ کاری نکرده است ! و من افسوس می خورم که چگونه با شایع کردن یک سخن عوام پسندانه ، مجلسی را از یک مرد واقعی قوه قانونگذاری محروم کردند ، مجلسی که اگر چند تن مثل سبحانی کارشناس داشت ، اشکالاتی که گاهی در موقع اجرای قوانین بروز می کرد ، به وجود نمی آمد و تاثیر آن علاوه بر دامغان ، همه شهرهای کشور را در بر می گرفت ! نماینده ای که قطعا اگر از تهران نامزد شده بود ، با رای بالایی به پارلمان راه می یافت ، اما او نخواست به مردمی که سه دوره او را انتخاب کرده بودند پشت کند و باز هم از آنجا نامزد شد تا این بار به جای نفر اول ، نفر سوم انتخابات شود !
یادم می آید که رهبر معظم انقلاب هم چندین بار بر این دو نکته مهم یعنی فراگیر فکر و عمل کردن نماینده به جای بخشی نگری و توجه خود را به دقت در قانونگذاری معطوف کردن به جای دخالت در امور اجرایی و قوای دیگر اشاره کرده بودند و هشدار داده بودند .
در هر صورت ، این توهم غلط علی الحساب دکتر سبحانی را از ما گرفته است . البته ما حجت الاسلام ملک محمدی را نمی شناسیم و امیدواریم او بتواند بخشی از توجه کارشناسی دکتر سبحانی را نسبت به مصوبات در مجلس داشته باشد . و در نهایت اینکه رای ، رای مردم است و ما چه خوشمان بیاید و یا نه ، آقای ملک محمدی نماینده مردم شریف دامغان در مجلس هشتم  شورای اسلامی است . و می دانیم که این اقتضای مردم سالاری در نظام جمهوری اسلامی است و انتخاب ، انتخاب مردم است و بس .
آرزو می کنم از وجود مردان فرهیخته و دانشمند و متواضعی چون دکتر سبحانی در سنگرهای جدید به بهترین وجه استفاده شود .

***
بعد التحریر (سه شنبه ۲۰/۱/۱۳۸۷):خوشحالم که مطلبی که در نهایت دلسوزی و البته تاثر نوشتم بازتاب خوبی پیدا کرد و دوستان بزرگوار در سایتهای « الف » ، « رجانیوز » ، « فردا » و چند روزنامه آن را منعکس کردند . امیدوارم این نوشته تلنگری به خودمان باشد که در انتخابهایمان دقیقتر باشیم .
از آنجا که در سایت الف تا این لحظه بیش از یکصد نظر برای این مطلب ، نوشته شده است و اکثر این نظرات - چه موافق و چه مخالف - بر نکات قابل تاملی تاکید کرده اند ، پیوند آن صفحه را هم دراینجا می آورم تا دوستانی که می خواهند اطراف مختلف ماجرا را بدانند به آن مراجعه کنند.

/ 28 نظر / 104 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دانشجو

دکتر سبحانی به حق نماینده ملت ایرا در دوره های گذشته مجلس بوده است نه نماینده مردم دامغان

جام

زمین گیری فقرا، تحیر طبقه متوسط، افزایش ثروت اغنیا دروغ ۱۳ ؛ راهی برای فرار از تعهدات! الهام خودش را هم تکذیب کرد! انگلیس پشت پرده حمله به کاروانهای راهیان نور سخنرانی تاریخی رهبر انقلاب بعد از خروج سفرای اروپایی از ایران

سید حجت

با خدمات متقابل نهضت آزادی و لیبرالیسم به روزم موفق باشید یاعلی مدد

رحماني

استاد عزيزم خوشحال كه اينقدر فراگير به موضوع نگاه مي كنيد ولي من با تأييد اين موضوع معتقدم حضور استادان وبزرگاني چون دكتر سبحاني با اين كوله بار تجربه بايد در پستهاي اجرايي نمود يابد چون در قانونگذاري استاد شده اند و اين عرصه رابه جوانترهاي شايسته بسپارند و تجربياتشان را علاوه براجرا ؛ آموزش دهند . با تشكر

س

برای آگاهی از نضرات موکلین آقای سبحانی مردم دامغان به وبلاگ http://baro.blogfa.com/ مراجعه نمائید تا از واقعیت ماجرا مطلع شوید.

س

برای آگاهی از نضرات موکلین آقای سبحانی مردم دامغان به وبلاگ http://baro.blogfa.com/ مراجعه نمائید تا از واقعیت ماجرا مطلع شوید.

مریم باغ سیب

دکتر سبحانی استاد گرامی مادر درس اقتصاد ایران هستند ... برای مجلسی که از حضور ایشان خالی است احساس تاسف میکنم و بیشتر از آن برای خودمان که قدر نمی دانیم ....

امید

با سلام فرصتی پیش امد دوباره مطلب شما را بعد از حدود 9ماه دوباره بخوانم ان هم در زمانی که مدتی است نماینده جدید دامغان بر صندلی مجلس نشسته اند .فقط دقت کنید. میزان غیبتهای ایشان در مجلس وقیاس ان به دکتر - به تذکرات ونطق های دکتر سبحانی در زمان مجلس و اقای ملک البته اگر نطق یا تذکری داشته باشند. واقعا جهل خواص شهر دامغان چگونه عوام را به گمراهی برد ویک پرسش عزیزان مجلس که در مقابل مدرک جعلی اقای کردان انگونه واکنش به خرج دادید . چه پاسخی برای سکوت خود برای مدرک جعلی اقای ملک محمدی دارید.

شاهچراغ

ما مردم دامغان دلمان براي صداقت و نجابت آقاي دكتر سبحاني تنگ شده است.

یک شاعر دامغانی

سلام برادر عزیز این پیام را زمانی برایتان می گذارم که شاید قدری وجدان خواب آوده تان بیدار شده باشد .امیدوارم آنچنان که از نام شهید والامقام سیدحسن شاهچراغی برای خود خرج می کنید حداقل شبانگاهان آنجا که سر قضاوت بر بالش اعمال خود میگذارید قدری به عملکرد حسن ملک محمدی در دوره خدمتگذاریش بیاندیشید. آرزوی سلامتیتان ف قوی تر شدن قلم و بیدارشدن وجدانتات را از خداوند قادر و ناظر آرزومندم .یا حق